A Neander-völgyi ősember leletei, Stonehenge titokzatos oszlopai, az egyiptomi piramisok, az athéni Akropolisz, a Római Birodalom egykori fóruma, az azték piramisok vagy az ősi Jeruzsálem híres emlékei... Megannyi látványosság, amelyek évről évre milliószámra vonzzák a turistákat, és hirdetik az emberiség múltjának dicső állomásait. Természetesen aligha képes bárki is valamennyit személyesen megtekinteni, és varázsuknak a helyszínen adózni, de ez az album segít abban - méghozzá gyönyörű színes reprodukciók segítségével -, hogy megtapasztaljuk ezeknek az ősi, legendás emlékeknek a vonzerejét, és a legfontosabb információkat megkapjuk keletkezésükről, funkciójukról, a bennük valaha lezajló mindennapi életről, régészeti feltárásukról, valamint megóvásuk lehetőségeiről.
A kötet mintegy száz régészeti lelőhely bemutatására szorítkozik, és így jobbára a legismertebb és leglátogatottabb látványosságok közül válogat. Ugyanakkor azért szót ejt néhány kevésbé népszerű, viszont igen jelentős területről is. A palotákon és sírhelyeken kívül barlangokat, romvárosokat vagy sziklarajzokat is bemutat, amelyeknek a keletkezési ideje az őskortól egészen a 19. századig terjed.
Paul Bahn, a kötet szerkesztője Angliában született. Régészetet a cambridge-i egyetemen tanult. Doktori fokozatának megszerzése után a liverpooli egyetem és a londoni egyetem tudományos munkatársa volt, majd a kaliforniai Getty Művészettörténeti és Bölcsészettudományi Kutatóintézetnél dolgozott. Társszerkesztője az Amerikai Régészeti Intézet folyóiratának, az Archaeologynak. Fő kutatási témája az ősi művészetek, főleg a paleolitikum sziklarajzai.
Számos régészeti témájú könyv szerzője és szerkesztője. Többek között társszerzője volt A Régészet - elmélet, módszer, gyakorlat vagy a Húsvét-sziget rejtélye című köteteknek, illetve szerkesztője a Régészeti nyomozások című munkának, amelyek magyarul is mind megjelentek.