László Géza esszéisztikus stílusú ismeretterjesztő szakkönyvében rendkívüli és kreatív, olykor sikerrel, máskor kudarccal végződő gazdaságpolitikai döntések történeteit meséli el bemutatva ezek gazdasági okait és következményeit, valamint politikai és pszichológiai hátterét a New Dealtől kezdve, az argentin államcsődön át egészen Orbán Viktor és Donald Trump „unortodox” gazdaságpolitikájáig. E történetek segítenek megérteni jelenünk rendszerszintű problémáit is egy olyan időben, amikor a magyar gazdaság a gazdaságpolitikai barkácsolás állatorvosi lovaként tűnik fel.
A kötet a Magyar Narancs Könyvek sorozatban jelenik meg.
A szerzőről
László Géza eleinte közgazdaságtant és pénzügyeket oktatott, később többnyire politikai és szervezeti döntésekről tartott órákat, majd átnyergelt a gyakorlat világába és azóta menedzserként dolgozik. Tanácsadóként és állami vállalati vezetőként is közreműködött a szakpolitika formálásában. A Magyar Narancsnak, megszakításokkal, több mint három évtizede szerzője.
„László Géza történeteit olvasva újra rádöbbenünk, hogy valójában szeretjük a meséket, és szeretjük, ha a mesének van tanulsága. De ez a tanulság mégsem olyan egyszerű, hogy a jó mindig elnyeri jutalmát, a gonosz meg pórul jár, mert László Géza történeteiben, aminek a műfaját nevezhetjük akár »narratív közgazdaságtannak« is, nem csak a »rosszak« követnek el hibákat, hanem gyakran a »jók« is tévednek, például amikor túlzottan elbizakodottak, vagy ha Nirvána-tévedésbe, esetleg az összetétel hamisságának a csapdájába esnek. Olvasás közben szinte észre sem vesszük, hogy folyamatos párbeszédet folytatunk a szerzővel, győzködjük, mi lett volna egyik vagy másik esetben a helyes cselekvés, miközben ő csak mosolyog, és a következő oldalon megmutatja milyen csapdába sétáltunk már megint bele. De reményt is ad: országok, melyek úgy tűnik örökös válságra, folyamatos barkácsolásra vannak ítélve, tanulhatnak más országok tévedéseiből, és néha nekik is sikerülhet kimászni a gödörből.
Király Júlia